piątek, 3 marca 2017

"Przygody Tomka Sawyera" - M. Twain

Autor: Mark Twain
Tytuł: "Przygody Tomka Sawyera"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 256
Ocena:  6/10

Jak wiadomo, "Przygody Tomka Sawyera" od lat są lekturą szkolną. Mnie akurat ominęła ta przyjemność w podstawówce, ale nadrabiam.
Tomek jest sierotą, wychowuje go pobożna ciotka Polly i na wstępie należą się jej brawa, że go nie ukatrupiła. Tomuś bowiem jest nieprzeciętnym łobuzem: nie w głowie mu nauka, świetnie kłamie, a do tego ma "opóźnioną empatię" - gdy coś robi, nie zastanawia się, jak poczują się jego najbliżsi; refleksja następuje po czasie.
Jest to bardzo specyficzna powieść, napisana z wielką dawką ironii. Tomek nie ma złego serduszka, ale po prostu jest niegrzeczny, nie potrafi inaczej! Trudno go jednak nie polubić. Mimo że jest nieukiem, zna sporo książek i często inspiruje się nimi w swoich zabawach.
Tekst Twaina wybija się na tle literatury dla dzieci i młodzieży - autor robi bowiem ze swojego bohatera jednego ze świadków zabójstwa. To rzadko poruszany temat w tekstach dla młodszych, ale tutaj bardzo ten wątek pasuje, jakoś nie razi po oczach. Kto kogo zabił i co z tym faktem zrobił nasz bohater i jego najlepszy przyjaciel, bezdomny Huck? Przekonajcie się sami!
Co można wynieść z tej książki? Uśmiech przede wszystkim, ale też obraz dzieciństwa w dziewiętnastowiecznych Stanach Zjednoczonych.
"- Ale mnie na pewno powiesz - odezwała się słodziutko dama. - Imiona pierwszych apostołów to...
- Dawid i Goliat!"
Dorośli pewnie zwrócą uwagę także na specyficzny rodzaj religijności mieszkańców St. Petersburga (tego na Florydzie, nie w Rosji), którym wiara w Boga i uczestnictwo we wszystkich nabożeństwach nie przeszkadza wierzyć w zabobony. No! I romanse Tomka! Sami widzicie, jak sporo w tej krótkiej książce ciekawych wątków!
Godną uwagi postacią jest także Huck Finn - pomimo swojego ciężkiego losu jest dobrym chłopcem, nie szukającym rozgłosu i nie użalającym się na swój los.
Tomek jest bohaterem znanym dzieciom na całym świecie. Warto więc zapoznać się z tą pozycją bez względu na to, ile się ma lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz